Featured post

Prečo brúsiť lyže ručne.

Všetci poznajú situáciu, keď sa tešia na lyže, ale na svahu príde sklamanie. Jednoducho to dnes “nedrží”. Aj napriek perfektným snehovým podmienkam (dnes už tak málo častý zjav), peknému počasiu a drinkom zdarma v Aprés-ski, sa nám akosi lyžiarsky deň nevydaril. Môžeme navštíviť miestny ski servis a dať lyže do poriadku (minúť euríčka určené na dobrý obed) alebo lyžovať ďalej s prísľubom skorej návštevy lyžiarskeho servisu v našom meste. Úprimne, mnohí na to aj tak časom kašleme.  Je tu však možnosť pripraviť si kvalitne lyže doma, čo nezaberie viac ako trištvrte hodinku. Keď sa k tomu pridajú priatelia rovnakej “krvnej skupiny”, bude ešte aj zábava.

Odborné servisy dnes prípravu lyží vykonávajú na špeciálnych automatických prístrojoch. Na počkanie, za dva dni, týždeň máte lyže odborne pripravené, nabrúsené, navoskované. Áno, ak niekto lyžuje päťkrát za sezónnu, tak tento proces absolvuje maximálne jedenkrát do roka. Pokiaľ lyžujete pravidelne, je lyže potrebné “ošetriť” viackrát. Dnes skúsenosti lyžiarskej verejnosti poukazujú na skutočnosť, že práve častejší servis lyží na “automate” rapídne znižuje ich životnosť. Hlavným dôvodom je fakt, že najmä automatické brúsenie lyží uberá na hrúbke materiálu hrán. Ak sa k tomu pridá aj častejšie poškodenie hrán, neraz sa životnosť lyže v dôsledku brúsenia hrán znižuje aj na menej ako 10 brúsení. Týmto problémom sa dá ľahko vyhnúť – brúsiť doma. Samozrejme, že k lyžiam patria aj iné odborné servisné úkony (rôzne opravy, vytvorenie štruktúry apod.), ktoré je potrebné zveriť špecialistom.

Ako na to? Internet dnes ponúka množstvo návodov, videí a diskusií ako ručne brúsiť lyže. Je potrebné sa vyvarovať poradcom, ktorých návod pripomína skôr praktiky inkvizície v stredoveku. Zamerajme sa skôr na stránky výrobcov, ktorý ponúkajú návody priamo od svojich špecialistov. Aj v tejto “brandži” však platí, že servisman, či už tímový špecialista alebo domáci kutil, má svoje “grify”, ktoré neprezradí. Postupnou praxou však ručné brúsenie a tuning lyží zvládne každý doma.   Existuje nespočetné množstvo kvalitných nástrojov od renomovaných výrobcov určených na “domáci servis”.

Spomenieme aspoň pár výhod, ktoré podľa nás zvýhodňujú ručné brúsenie lyží pred strojovým. V prvom rade je to individuálny prístup ku každému zákazníkovi – lyži :-). Šetrnosť materiálu, kvalitná “handmade” a v neposlednom rade dobrý pocit prispejú k Vašej pohode a istote na dobre pripravených lyžiach. Ďalšou výhodou je čas. Lyže si môžeme pripraviť aj večer pred lyžovaním a ráno máme zaručené dobré “zarezanie” hrany. Nakoľko úbytok materiálu je pri ručnom brúsení voči “automatu” nepatrný, môžeme si takto lyže pripraviť kedykoľvek cez sezónu. Nemusíme sa tým obávať zníženiu životnosti lyže vplyvom veľkého odberu materiálu na hranách.

My sme pripravení! A Vy?

Pre zimnú sezónu 2018/2019 Vám spoločne s našim rakúskym partnerom prinášame overené brúsky DiscMan4. Voči predchádzajúcemu modelu ide o ľahšiu konštrukciu, efektívnejší motor a niekoľko zlepšení smerujúcich k tým najostrejším hranám. Skúsenosti s brúskami DiscMan4 napovedajú o spokojnosti s výsledkom pri tuningu lyží. Vlastnosti a technické riešenia predurčujú brúsku DiscMan4 nielen pre domáce použitie, ale aj pre potreby lyžiarskych klubov a ski servisov. V pomere cena – kvalita – výsledný efekt musí brúska DiscMan4 určite patriť medzi Vašich  „horúcich adeptov“.

Neodmysliteľnou súčasťou každého servismana je merač odklonu – uhla spodnej hrany lyže.  Profesionáli z „lyžiarskeho priemyslu“ už nejednu sezónu používajú merač BaseMan. Praktické skúsenosti s meraním potvrdzujú, že BaseMan patrí medzi špičku vo svojom segmente. 

Neváhajte, kontaktujte nás a ako náš spokojný zákazník zažijete tú najostrejšiu  hranu.

Prinášame Vám novinky DiscMan 4 a DiscMan Free

Milí priatelia a nadšenci lyžovania.

Aj keď počasie má ešte stále skôr letný charakter, my v tuninglyzi.sk pripravujeme pre Vás niekoľko noviniek.  V krátkom období Vám predstavíme dve úplne nové brúsky DiscMan 4 a DiscMan Free, ktoré vychádzajú z obľúbeného modelu DiscMan 2. Zároveň Vás chceme informovať, že výroba modelovej rady brúsok DiscMan 2 bola zastavená. Spoločne s našimi partnermi Vám čoskoro predstavíme výhody a technické parametre nových modelov brúsok.

Už predstavenie prototypu ukázalo významný prínos pri práci s brúskami. Na úvod môžeme prezradiť, že nové modely brúsok sú “poháňané” akumulátormi japonského výrobcu Makita. Ide o 18 V akumulátory s kapacitami 1,5 Ah, 3 Ah, 4 Ah a 5 Ah. Brúska DiscMan 4 osadená akumulátorom o kapacite 4 Ah je oproti modelovej rade DiscMan 2 o 150g ľahšia, čo len prispieva k lepšej manipulácii pri brúsení hrán lyží.

Tešíme sa na spoluprácu,

Váš tuninglyzi.sk

Brúsenie hrán a tuning lyží keramickým brúsnym kotúčom.

Milí lyžiarsky nadšenci.

Dnes by sme Vám radi priniesli ďalší zo série článkov o brúsení hrán a tuningu lyží. V krátkosti sa budeme venovať výhodám používania keramických brúsnych kotúčov – diskov pre zariadenia na brúsenie hrán a tuning lyží. 

Keramický brúsny kotúč je postaveny na báze karbidu kremíka alebo ušľachtilého korundu, ktoré tvoria keramické pojivo týchto kotúčov. Primárne sú určené na opracovanie – brúsenie nerezovej ocele, ale sú vhodné aj pre brúsenie titanových a hliníkových zliatin.

Pre svoje unikátne vlastnosti brúsenia a nespočetné množstvo výhod, ich do svojho výrobného portfólia čoraz častejšie zaraďujú poprední výrobcovia lyžiarskej servisnej techniky. Keramické brúsne kotúče nachádzajú svoje uplatnenie najmä v “race” programe, ale ich využitie je vidieť aj pri poskytovaní bežného servisu lyží v kategórii vyššieho štandardu.

Skúsenosti servismanov v spolupráci s technikmi dosiahli osadenie keramického brúsneho kotúču aj do brúsky DiscMan 2. Pozitíva “keramiky” urobili z brúsky DiscMan 2 výnimočné zariadenie pre brúsenie hrán a tuning lyží. Naše skúsenosti pri brúsení hrán to len potvrdzujú.

V čom spočívajú výhody brúsenia lyží keramickým brúsnym kotúčom? V prvom rade je to maximálna šetrnosť voči hrane lyží, ktorá sa prejavuje minimálnym úbytkom materiálu, približne 0,02 mm pre jeden brúsny cyklus. Šetrným brúsením pritom dosahujeme až “žiletkovú” ostrosť hrany. Tuning bočnej hrany lyže nám zabezpečí dokonalé dosiahnutie vrcholu uhla hrany a zároveň zabezpečí aj vyhladenie – vyleštenie bočnej hrany, čím sa dosahuje pretekárska hrana. Pri brúsení lyží sa keramický brúsny kotúč uplatňuje aj pri uhlovaní spodnej hrany, jej brúsení a konečnom tuningu. Vyleštením spodnej hrany lyže sa zároveň zbavujeme prebytočného otrepu, ktorý vzniká pri bočnom brúsení lyže.