Prečo brúsiť lyže ručne.

Všetci poznajú situáciu, keď sa tešia na lyže, ale na svahu príde sklamanie. Jednoducho to dnes “nedrží”. Aj napriek perfektným snehovým podmienkam (dnes už tak málo častý zjav), peknému počasiu a drinkom zdarma v Aprés-ski, sa nám akosi lyžiarsky deň nevydaril. Môžeme navštíviť miestny ski servis a dať lyže do poriadku (minúť euríčka určené na dobrý obed) alebo lyžovať ďalej s prísľubom skorej návštevy lyžiarskeho servisu v našom meste. Úprimne, mnohí na to aj tak časom kašleme.  Je tu však možnosť pripraviť si kvalitne lyže doma, čo nezaberie viac ako trištvrte hodinku. Keď sa k tomu pridajú priatelia rovnakej “krvnej skupiny”, bude ešte aj zábava.

Odborné servisy dnes prípravu lyží vykonávajú na špeciálnych automatických prístrojoch. Na počkanie, za dva dni, týždeň máte lyže odborne pripravené, nabrúsené, navoskované. Áno, ak niekto lyžuje päťkrát za sezónnu, tak tento proces absolvuje maximálne jedenkrát do roka. Pokiaľ lyžujete pravidelne, je lyže potrebné “ošetriť” viackrát. Dnes skúsenosti lyžiarskej verejnosti poukazujú na skutočnosť, že práve častejší servis lyží na “automate” rapídne znižuje ich životnosť. Hlavným dôvodom je fakt, že najmä automatické brúsenie lyží uberá na hrúbke materiálu hrán. Ak sa k tomu pridá aj častejšie poškodenie hrán, neraz sa životnosť lyže v dôsledku brúsenia hrán znižuje aj na menej ako 10 brúsení. Týmto problémom sa dá ľahko vyhnúť – brúsiť doma. Samozrejme, že k lyžiam patria aj iné odborné servisné úkony (rôzne opravy, vytvorenie štruktúry apod.), ktoré je potrebné zveriť špecialistom.

Ako na to? Internet dnes ponúka množstvo návodov, videí a diskusií ako ručne brúsiť lyže. Je potrebné sa vyvarovať poradcom, ktorých návod pripomína skôr praktiky inkvizície v stredoveku. Zamerajme sa skôr na stránky výrobcov, ktorý ponúkajú návody priamo od svojich špecialistov. Aj v tejto “brandži” však platí, že servisman, či už tímový špecialista alebo domáci kutil, má svoje “grify”, ktoré neprezradí. Postupnou praxou však ručné brúsenie a tuning lyží zvládne každý doma.   Existuje nespočetné množstvo kvalitných nástrojov od renomovaných výrobcov určených na “domáci servis”.

Spomenieme aspoň pár výhod, ktoré podľa nás zvýhodňujú ručné brúsenie lyží pred strojovým. V prvom rade je to individuálny prístup ku každému zákazníkovi – lyži :-). Šetrnosť materiálu, kvalitná “handmade” a v neposlednom rade dobrý pocit prispejú k Vašej pohode a istote na dobre pripravených lyžiach. Ďalšou výhodou je čas. Lyže si môžeme pripraviť aj večer pred lyžovaním a ráno máme zaručené dobré “zarezanie” hrany. Nakoľko úbytok materiálu je pri ručnom brúsení voči “automatu” nepatrný, môžeme si takto lyže pripraviť kedykoľvek cez sezónu. Nemusíme sa tým obávať zníženiu životnosti lyže vplyvom veľkého odberu materiálu na hranách.